Dieta i fitness. Zdrowe odżywianie, sport, współczynnik BMI
Zacznij zdrowo żyć. Wskazówki i porady dla zdrowych diet
RSS 2.0Anemia, podstawy które warto znać
Anemia jest diagnozowana na podstawie badania krwi oraz obserwacji pacjenta. Na anemię wskazuje niższa od normalnej wartość hemoglobiny oraz liczba erytrocytów.
Schorzenie ma ponad 100 typów różniących się przyczynami i przebiegiem. Można jednak wskazać trzy główne grupy – anemia pokrwotoczna (po utracie krwi), niedokrwistość spowodowana krótszym życiem czerwonych krwinek oraz wynikająca z nieprawidłowości w ich produkowaniu przez organizm. Do głównych objawów anemii należy zaliczyć między innymi ciągłe uczucie zimna, bladość skóry i spojówek, łatwe męczenie się, łapanie oddechu przy wchodzeniu na schody lub po intensywnym chodzie oraz apatię, zawroty głowy, utraty przytomności, uczucie osłabienia i ciągłego zmęczenia. Jeśli anemia jest powodowana brakiem żelaza, widoczne są również takie sygnały jak osłabienie włosów, kruchość paznokci, wysuszenie skóry oraz zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej.
Leczenie anemii zależy od jej rodzaju, dlatego wymaga skrupulatnego zbadania przyczyn. Zarówno walka z chorobą jak i profilaktyka wymaga stosowania specjalnej diety, bogatej w żelazo. Do składników pokarmowych zawierających dużą ilość żelaza należy przede wszystkim czerwone mięso i podroby, szczególnie wątrobę. Istotne jest także jedzenie produktów bogatych w witaminę C, czyli warzyw i owoców. W przypadku zagrożenia anemią lub gdy zapotrzebowanie na żelazo jest większe (z powodu ciąży, ciężkiej pracy fizycznej czy utraty dużej ilości krwi) należy przyjmować preparaty witaminowo-mineralne zawierające żelazo.
2 marca, 2012 piątek at 12:01 pm